• Ny
Dippkrydda Farmers cheese (30 g)
Dippkrydda Farmers Cheese 30 g – blåmögel & vitlök

Dippkrydda Farmers Cheese 30 g – blåmögel & vitlök

Dippkrydda Farmers Cheese 30 g är en smakrik blandning med blåmögelost, vitlök och tomat. Används ofta till kall sås med gräddfil eller crème fraiche och är ett populärt val till grillat. Kan även kokas med grädde till en snabb pastasås.

1123-8107
Borgeby Kryddgård
23,00 kr
Inkl. moms
Antal
Skickas inom 2-4 dagar

  Kundsupport: 0709-611012
  Fri frakt från 697 kr
  Möjlighet att hämta i vår butik
HemKryddorKryddor i småpåsar
Det finns inga recensioner än.
Beskrivning

Dippkrydda Farmers Cheese 30 g – blåmögel & vitlök

Innehållsförteckning

Snabba fördelar

  • Krämig smak av blåmögelost och vitlök
  • Populär som kall sås till grillat
  • Passar även som snabb pastasås
  • Enkel att blanda med gräddfil eller crème fraiche
  • Tydlig och fyllig ostkaraktär

Snabbfakta

  • Produktform: Dippkrydda
  • Målgrupp: För dig som vill göra snabb sås eller dipp
  • Användningsområde: Kall sås, grillat, pasta
  • Tävlingskarens: Ej relevant
  • Förpackningsstorlekar: 30 g

Produktbeskrivning

Dippkrydda Farmers Cheese är en fyllig och smakrik kryddblandning med tydlig karaktär av blåmögelost och vitlök. Den används ofta när du vill skapa en krämig kall sås med djup och rund smak, utan att behöva tillsätta flera ingredienser.

Blandningen är ett populärt val till grillat kött och grönsaker, där den bidrar till en kraftfull men balanserad smakupplevelse. När den blandas med gräddfil eller crème fraiche får du en klassisk kall sås som passar lika bra till vardag som till helg.

Farmers Cheese kan även användas varmt. Genom att koka upp kryddan med grädde får du snabbt en enkel pastasås – slå över nykokt pasta och middagen är klar på cirka 15 minuter. Som del av en balanserad matlagning är detta en krydda som kombinerar bekvämlighet med tydlig smak.

Fördelar

  • Bidrar till en krämig och fyllig ostsmak
  • Används ofta till kall sås med gräddfil eller crème fraiche
  • Populärt val till grillat kött och grönsaker
  • Kan även användas till snabb pastasås
  • Enkel att använda och lätt att dosera

Användning

Kall sås: Blanda kryddan med gräddfil eller crème fraiche. Låt gärna stå en stund så att smakerna hinner sätta sig.

Till grillat: Servera som kall sås till kött, grönsaker eller potatis.

Pastasås: Koka upp kryddan med grädde, låt sjuda kort och slå över nykokt pasta. En snabb och smakrik måltid.

Ingredienser

OSTpulver, svartpeppar, tomat, salt, vitlök, KÄRNMJÖLKSpulver, VASSLEpulver (MJÖLK), persilja, maltodextrin, jästextrakt, surhetsreglerande medel E270, arom, socker, AROM (MJÖLK, SELLERI).

Förpackningsstorlekar

  • 30 g

Ursprungsinformation

Varumärke: T&A – Rödde Natur & Livskvalitet AB

Dippkryddor från T&A tas fram för att vara enkla att använda och ge ett stabilt, pålitligt resultat i köket.

Förvaring

Förvaras torrt, svalt och mörkt i väl försluten förpackning. Undvik fukt för att bevara smak och kvalitet.

Frågor & svar

Vad smakar Farmers Cheese dippkrydda?

Den har en tydlig och krämig smak av blåmögelost med vitlök och lätt kryddighet, vilket ger en fyllig och rund karaktär.

Hur gör jag en kall sås med Farmers Cheese?

Blanda kryddan med gräddfil eller crème fraiche enligt önskad styrka. Låt gärna vila en stund så att smaken blir jämn.

Passar den till grillat?

Ja, den används ofta som kall sås till grillat kött, grönsaker och potatis.

Kan jag använda kryddan till pasta?

Ja, genom att koka upp den med grädde får du snabbt en enkel och smakrik pastasås.

Hur stark är smaken?

Smaken upplevs som fyllig och tydlig men inte överdrivet stark. Intensiteten kan justeras genom dosering.

Innehåller produkten allergener?

Ja, den innehåller mjölkprodukter samt selleri. Läs alltid ingredienslistan vid överkänslighet.

Kan jag använda den i varma rätter?

Ja, den fungerar både kall och varm, till exempel i pastasås eller varma såser.

Hur länge håller en färdigblandad sås?

En kall sås håller normalt flera dagar i kylskåp om den förvaras i tät behållare.

Recensioner

★★★★★ Magnus, Malmö
“Riktigt god smak av blåmögel. Perfekt till grillat kött.”

★★★★★ Eva, Lund
“En favorit hemma hos oss. Pastasåsen blev klar på nolltid.”

★★★★☆ Jonas, Skurup
“Kraftig men balanserad smak. Räcker långt.”

★★★★★ Anna, Ystad
“Väldigt krämig och god. Passar till mycket mer än bara dipp.”

Inspiration & interna länkar

Vill du upptäcka fler kryddor till såser och röror? Se hela sortimentet här: kryddor hos T&A. För dig som gillar tydligare hetta kan cayennepeppar malen användas i mycket liten mängd för personlig smakjustering.

Finns i webbshoppen och i butiken T&A i Skurup.

Produktdetaljer
Borgeby Kryddgård
1123-8107
Reviews