NAF Respirator Pulver – stöd för hästens luftvägar

NAF Respirator Pulver är ett fodertillskott utvecklat för att stödja hästens luftvägar. Passar vid dammig miljö, pollenperioder eller vid tecken på irriterade luftvägar.

Karens SWE: 96  

NAF31
Naf
1 214,00 kr
Inkl. moms
Antal
Skickas från vårt webblager inom 2-3 dagar

  Kundsupport: 0709-611012
  Fri frakt från 697 kr
  Möjlighet att hämta i vår butik
Det finns inga recensioner än.
Beskrivning

NAF Respirator Pulver – stöd för hästens luftvägar

Innehåll

NAF Respirator – tillskott för hästens andningsvägar

NAF Respirator Pulver är ett fodertillskott utvecklat för att stödja hästens luftvägar. Hästens andningsorgan utsätts dagligen för olika partiklar i miljön, såsom damm, pollen och mögelsporer som kan förekomma i stallmiljö, hö och strö.

Även med god stallhygien och noggrann foderhantering kan vissa hästar vara mer känsliga för luftburna partiklar. I sådana situationer kan ett särskilt formulerat tillskott vara ett komplement till den dagliga utfodringen.

NAF Respirator innehåller en kombination av växtbaserade ingredienser och näringsämnen som traditionellt används i produkter för hästens luftvägar. Tillskottet är framtaget för att passa hästar som vistas i dammig miljö, under pollenperioder eller vid perioder av ökad luftvägsbelastning.

När rekommenderas Respirator Pulver?

NAF Respirator används ofta när hästen utsätts för faktorer som kan påverka luftvägarna.

  • Vid tecken på påfrestade luftvägar
  • Vid ökat näsflöde eller irriterade luftvägar
  • Vid vistelse i dammig eller partikelrik miljö
  • Under perioder med höga pollennivåer
  • I samband med längre resor
  • För hästar som vistas nära andra hästar

Varför är hästens luftvägar känsliga?

Hästar har ett mycket känsligt andningssystem och är beroende av friska luftvägar för både prestation och allmänt välbefinnande. Luftburna partiklar som damm, pollen och mögelsporer kan irritera luftvägarna och påverka hästens andning.

Stallmiljöer, transport, träning och förändringar i omgivningen kan innebära ökad belastning på andningssystemet. Därför är luftvägshälsa en viktig del av hästens dagliga omsorg.

RAO – återkommande luftvägsproblem hos häst

RAO (Recurrent Airway Obstruction) är ett tillstånd som ibland jämförs med astma hos människa. Det är ett kroniskt luftvägsproblem som kan visa sig genom hosta, näsflöde och minskad prestationsförmåga.

Hästar har generellt en svag hostreflex, vilket innebär att hosta ofta är ett tydligt tecken på att luftvägarna är påverkade. Därför bör även mild hosta uppmärksammas.

Allergener som pollen, damm och mögelsporer kan bidra till irritation i luftvägarna. Dessa partiklar kan orsaka inflammation i luftvägarnas känsliga vävnad, vilket i sin tur kan leda till ökad slembildning och ansträngd andning.

Eftersom många av dessa partiklar finns naturligt i miljön är det svårt att helt undvika dem. Därför arbetar många hästägare aktivt med både stallmiljö, foderhantering och tillskott för att stödja hästens luftvägar.

Sammansättning

  • Gräsmjöl (lucerne)
  • Metylsulfonylmetan (MSM)
  • Torkad morot
  • Frön från mariatistel
  • Dextros
  • Ginkoblad
  • Omija-bär
  • Veteprotein
  • Hagtornsbär
  • Blåbär
  • Nypon
  • Maskrosblad
  • Gurkmeja
  • Torkad chlorella (grönalg)
  • Ingefära
  • Rosmarin
  • Lakritsrot
  • Rapsolja

Utfodringsanvisning

Respirator ges till hästar vid behov av stöd för luftvägarna, till exempel vid dammpåverkan eller vid perioder där luftvägarna kan vara extra känsliga.

Följ alltid doseringsanvisningarna på produktens etikett och anpassa efter hästens storlek och situation.

Tävlingskarens

  • SWE: 96 timmar
  • FEI: 0 timmar

Vanliga frågor

Vad används NAF Respirator till?

Produkten används för att stödja hästens luftvägar vid miljöer eller situationer där luftburna partiklar kan påverka andningen.

När kan man ge Respirator?

Det används ofta vid dammiga stallmiljöer, pollenperioder eller när hästen visar tecken på irriterade luftvägar.

Vad är RAO hos häst?

RAO är ett luftvägsproblem som liknas vid astma hos människor och kan ge hosta, näsflöde och påverkan på prestation.

Kan Respirator ges under tävling?

Produkten har 96 timmars karens enligt SWE och 0 timmar enligt FEI.

Passar tillskottet alla hästar?

Det används ofta för hästar som är känsliga i luftvägarna eller vistas i miljöer där damm och pollen förekommer.

Kundrecensioner

★★★★★ Emma – Skåne
Vi använder detta under pollenperioden när vår häst blir känsligare i luftvägarna.

★★★★★ Johan – Halland
Bra tillskott när stallmiljön är dammig under vintern.

★★★★☆ Maria – Småland
Smidig att blanda i fodret och används regelbundet i stallet.

Finns i webbshoppen och i butiken T&A i Skurup.

Utfodra Respirator för rena, hälsosamma luftvägar och optimerad andningskapacitet
Hästar & Ponnyer g/dag Mått/dag
Startdosering (7-10 dagar) 66 2
Underhållsdosering 16,5 - 33 ½ - 1

 

 

 

Sammansättning
Gräsmjöl (lucerne), Metylsulfonylmetan (MSM), Torkad morot, Frön från Mariatistel, Dextros, Ginkoblad, Omija-bär, Veteprotein, Hagtornsbär, Blåbär, Nypon, Maskrosblad, Gurkmeja, Torkad Chlorella (grönalg), Ingefära, Rosmarin, Lakritsrot, Rapsolja
Additives (per kg)
Aminosyror
l-Arginin 3c3.6.1 2.950 mg  
Vitaminer
Vitamin C E 300 65.300 mg  
Vitamin E 3a700 1.500 I.E.  
Analytical Constituents
Råprotein 9,7%
Råoljor och fetter 5,4%
Råaska 6,5%
Växttråd 13,0%
Natrium 610 mg/kg
Produktdetaljer
NAF31
Reviews