-
closeSTÄNG
- Rödde Ranch Holistiska Upplevelser
-
Människor
-
-
Kryddor av alla slag
-
-
-
Välbefinnande & tillskott
-
-
-
Hudvård, Skönhet & Hygien
-
-
-
-
Hästar
-
-
-
Bett
-
-
-
Hovslagarartiklar
-
Sadeltillbehör
-
-
Frostfritt Vatten
-
-
-
Husdjur
-
-
Allt för din Hund
- Fästingskydd till hunden
-
Hund
- Agility
- Ätbart
- Bajspåsar
- Dynor & Bäddar
- Fästingskydd till hunden
- Flytvästar
- Halsband
- Hund tillbehör
- Hundburar
- Hundfoder
- Hundkläder
- Hundsele
- Hundskålar
- Hundvagn
- Hundvård & tillskott
- Hundväska
- Koppel
- Kyla för hund i värmen
- Leksaker
- Munkorg
- Natural vetcare
- Övrigt
- Reflex för hundar
- Sårvård hund
- Utställning
- Valp
-
Övrigt hund
-
-
-
Tillbehör till hund
-
-
-
Koppel & Halsband
-
-
HUNDVÅRD & TILLSKOTT
-
ÄTBART HUND
-
-
-
Allt för din älskade Katt
-
-
- Varumärken
- EVENT
Idag kan det kvitta
Idag kan det kvitta är Andie Lindskogs självbiografiska berättelse om att växa upp i rädsla och osäkerhet – och att senare i livet våga leva som sitt sanna jag. En stark och personlig bok om identitet, mod och frihet.
Idag kan det kvitta – Självbiografi om identitet och frihet
Författare: Andie Lindskog
ISBN: 978-91-989480-9-7
Genre: Självbiografi, Transgender, HBTQ
Idag kan det kvitta är Andie Lindskogs självbiografiska berättelse. Det är en bok om identitet, rädsla, mod och att till slut våga leva som den man alltid varit innerst inne.
En livsresa
Var jag ett älskat barn? Jag vet inte. Det fanns många tecken på motsatsen. Uppväxten präglades av ensamhet, mobbning och en ständig känsla av att inte passa in. En bristande självsäkerhet och en djup rädsla gjorde det svårt att förlika sig med den egna identiteten.
Genom livet har frågor om kön, tillhörighet och självbild funnits där. David Bowies textrad “not sure if I’m a boy or a girl” och hans ord om att åldrandet är processen där man blir den man alltid borde ha varit, speglar den inre resan.
Att bli den man alltid varit
Första halvan av livet var svår att leva. Nu, i livets andra halvlek, finns viljan att leva den återstående tiden så som det alltid borde ha varit.
Det är en berättelse om att gå från att vara osynlig och rädd till att bli fri att vara sig själv. En bok om att våga stå i sina färger – ljusblått, ljusrosa och vitt – och låta det som verkligen betyder något få ta plats.
Passar dig som
- vill läsa en självbiografi om identitet och kön
- är intresserad av HBTQ- och transgenderfrågor
- söker en personlig berättelse om mod och självacceptans
- vill läsa om att börja leva fullt ut senare i livet
Om författaren
Andie Lindskog är författare inom både humoristisk fantasy och självbiografiskt skrivande. I denna bok delar hen en personlig och ärlig livsberättelse om att hitta hem i sig själv.
Se fler böcker av Andie Lindskog.
Finns i bokhyllan i Skurup
Boken finns i webbshoppen och i bokhyllan i vårt café i örtbutiken i Skurup.
Vanliga frågor
Vad handlar Idag kan det kvitta om?
Det är en självbiografisk berättelse om att växa upp med osäkerhet och rädsla och senare i livet våga leva som sitt sanna jag.
Är detta en bok om transgender och HBTQ?
Ja, boken berör frågor om könsidentitet och HBTQ, men är framför allt en personlig berättelse om självacceptans och frihet.
Är boken självutlämnande?
Det är en ärlig och personlig skildring av livets svårigheter och utveckling.
Finns boken i fysisk butik?
Ja, den finns i bokhyllan i vårt café i örtbutiken i Skurup samt i webbshoppen.
Finns i webbshoppen och i bokhyllan i vårt café i örtbutiken i Skurup.
Recensioner (0) - Recensionsmoderation
Du kanske också gillar
10 andra produkter i samma kategori: